Home / Profesyonel Makyaj Kitabı

Profesyonel Makyaj Kitabı

Profesyonel Makyaj Kitabı

MAKYAJDA ÖNEMLİ ALTIN KURAL!

KULLANILAN FONDÖTEN MUTLAKA CİLT TİPİNE UYGUN OLMALIDIR.

Cilt tipine yapısına uygun olmayan makyaj malzemeleri, ilerleyen dönemlerde giderilmesi son derece güç cilt problemleri yaratabilir. Müşterilerimizi bir estetisyen kadar detaylı olmasa da yukarıdaki bilgiler ışığında cildi hakkında bilgilendirilmeli ve uygun makyaj malzemelerini kullanmaları konusunda bilinçlendirilmeliyiz.

MAKYAJDA IŞIK VE AYNANIN ÖNEMİ

Nurgül Kolukırık
Nurgül Kolukırık

Makyaj hangi ışıkta kullanılıcaksa o ışıkta uygulama yapılmalıdır. Gündüz ışığında kullanılacak bir makyajın, gündüz ışığında yakın bir ışıkta, gece, defile, veya fotoğraf makyajının yine kullanılacak ışığa yakın bir ışıkta yapılması gereklidir. Aksi takdirde istenilen görüntü ve yorum elde edilmeyecek ve hoş olmayan görüntüler ortaya çıkacaktır. Makyaj uygulaması yaparken mutlaka ayna kullanılmalıdır. Ayna yaptığımız çalışmaları en net şekilde görebilmemizi sağlar. Makyaj aynası için özellikle şart olan bir ebat yoktur. Ancak rahat çalışabilmek için minimum 80cm x 80cm ebadında olalıdır diyebiliriz. Makyaj aynasının 3 tarafında eşit şekilde yerleştirilmiş ampuller bulunmalıdır. Bu ampuller 80-100watt gücünde ve üstlerinin direkt gelen ışığı kıran bir filmle kaplı olması gerekmektedir.
Makyajda ışığın en iyi şekilde kullanabilmesi için tavsiye;
Çalışan aynadaki ışık sarı olduğundan, tavanda 1 adet fleoresan lamba bulunması beyaz ışığında kullanılabilmesi açısında önemlidir. Beyaz ve sarı ışın dengleri olarak kullanıldığı bir ortamda makyaj uygulaması yapılması, en iyi görünümlü makyajların çıkmasında önemli kurallardan biridir. Bir makyaj uzmanı daima aynaya bakarak çalışmalıdır. Ayna en ufak bir simetri hatasını dahi gösterir. Adım, adım makyajı uygularken, her adımda aynaya bakılması hatanın anında düzeltilebilmesini sağlar.

Makeup Artist Nurgül KolukırıkDOĞRU MAKYAJ UYGULAMASI YAPABİLMEK İÇİN:

1- Bir kişinin kıyafeti
2- Kişinin renk tipolojisi (sıcak-soğuk)
3- Yüz şekli; oval, kare, yuvarlak, uzun armut formu, üçgen, dikdörtgen olabilir
4- Göz şekli; badem, şiş, birbirinden uzak yada birbirine yakın, patlak yada çekik olabilir
5- Dudak şekli; ince, kalın, alt üst dudak eşitsizliği, sarkık
6- Kaş şekli; çok kalın, çok ince, düşük, çok kavisli, çok yuvarlak, çok yatay, çok kısa olabilir
7- Burun şekli; büyük, çıkıntılı, kısa, uzun, asimetrik olabilir
8- Ana şekli; Çıkıntılı, açık, veya dar
9- Çene şekli; küçük, veya gıdı oluşumu olabilir

Doğru makyaj uygulaması yapabilmek için yukarıda 9 kriteri çok iyi şekilde tespit etmemiz gerekmektedir.Kriterlerin tespitinden sonra cilt tipine ve kullanılacak ortam uygun ürünlere görmek istediğimiz kusurlu bölgeleri kamufle etmek ve ön plana çıkarmak istediğimiz güzellikleri vurgulayacak şekilde ışık gölge oyunlarını kullanmalıyız. Doğru bir makyajın temeli doğru analize dayanır.

YÜZ ŞEKİLLERİ

AYDINLATMA, GÖLGELEME VE KAMUFLAJ TEKNİKLERİ

YÜZ ŞEKLİ NASIL BELİRLENİR?

Kişinin saçını pensle saç bonesi yardımı ile toplanarak tüm hatlarını ortaya çıkması sağlanır. Yüzün 3 anatomik bölümü vardır. Alın-burun-çene aralığı birbirine eşit olması ideal görünümüdür. İnceleme yaparken her bölgeye tek tek bakılmalıdır.
– Alın (geniş,dar,uzun)
– Kaş bitimi ile kulak arasındaki mesafe (geniş yada dar)
– Kaş ortası ile burun  biti arasındaki bölge (geniş yada dar, elmacık kemikleri çıkık yada yanaklar,çıkıntılı vb.

Tüm bu kriterle belirlenir ve sonunda en çok bulunan kriter baz alınarak yüz tipi belirlenir.
() OVAL YÜZ
() KARE VEYA DİKDÖRTGEN YÜZ
() ÜÇGEN
() YUVARLAK
() ARMUT FORMUNDA YÜZ
() UZUN YÜZ
() HEGZAGONAL ELMAS YÜZ

YÜZ ŞEKİLLERİ

OVAL YÜZLER İÇİN MAKYAJ
ideal yüz şeklidir, her tip makyaj yapılabilir.

YUVARLAK YÜZ
Kısa ve geniş bir yüz tipidir. Bu yüz şeklinde yanak kenarlarını gölgelendirmemiz gerekir.

KALP ŞEKLİNDE YÜZ
Geniş bir alın ve çeneye doğru daralan bir yüz düşünün. Bu durumda çeneyi açık renklerle aydınlatmak, alın bölgesini ise çok geniş olduğu için daraltmak gerekir.

KARE YÜZ
Çene köşelidir, Alın geniş ve yanaklar dolgundur. Yüz kenarlarını genişliğini azaltmak ve köşeli bölgeleri yuvarlak göstermek için gölge yapılmalıdır.

DİKDÖRTGEN YÜZ
Bu yüz şekli uzun ve dardır. Alın ve çene gölgelendirilir, genişliği sağlamak için yüz kenarları aydınlatılır.

ELMAS ŞEKLİNDE YÜZ
Geniş yanaklar ve gittikçe azalan alın ve çenedir. Alın ve çene kenarları geniş göstermek için aydınlatılır, çene ise gölgelendirme yapılır.

ÜÇGEN YÜZ
Çene geniştir, alına doğru incelir ve alın dardır. Çene gölgelendirilir, alın ise aydınlatılır.

ARMUT FORMUNDAKİ YÜZ
Alın dar, yanaklar ve çene geniştir. Alındaki dar alanı daha geniş göstermek için açık renk fondöten. Çene dar göstermek için koyu renk fondöten kullanılmalıdır.Allık elmacık kemiği üerine uygulanıp, aşağıya doğru fırça ile yayılmalıdır.

UZUN YÜZ: Uzun yüzde, alın çene uzun olabilir. Her iki bölgenin de uzun olması gözlemlenebilir. Alın ve çenenin uzun olan bölümlerine koyu renk fondöten kullanılarak uygulama yapılmalıdır.

BURUN ŞEKİLLERİ

BURUN KUSURLARININ KAPATILMASI

Geniş çıkık burun: Buruna koyu renkte fondöten uygulanır.
Kısa ve düz burun: Uzunluğu boyunca aşağıya doğru ince bir aydınlatıcı çizgi uygulanılır ve gece makyajlarında highlighter kullanılır.
İnce kısa burun: Buruna uzunluk ve genişlik vermek için aydınlatıcı ve kapatıcı kullanılır. Aydınlatıcı bu sefer burun kenarlarına yapılır.
Uzun burun: Daha geniş bir görünüm vermek için bunun ucuna aydınlatıcı sürülür ve kenarları koyu bir renkle gölgelendirilir.
NOT: Boyun ve Çene içinde istemediğimiz yerleri gölgelendirebilir, göstermek istediğimiz yerleri aydınlatabilir.

 

GÖZ ŞEKİLLERİ VE GÖZ KUSURLARINI DÜZELTME REKNİKLERİ:

BADEM BİÇİMLİ GÖZLER: Gözün düşük olan son kısmına hiçbir uygulama yapılmamalıdır (eyeliner-far-rimel). Kullanacağımız far renklerini belirledikten sonra açık olan renk göz plisine kadar uygulanır.Gölgeleme için tercih ettiğimiz koyu renk farın dış köşesi, gözün düşük olan kısmından önce olmalıdır. İç tarafa doğru fırça yardımıyla dağılım sağlanmalıdır. Göz altında aynı koyu renk far ile gölgeleme yapılabilir yine dış köşeye dikkat edilmelidir. Göz pınarından başlayarak eyeliner uygulanabilir. Gözün dış köşesine yaklaşıldığında, doğal köşeyi takip etmek yerine hattı yukarı doğru çekmeliyiz. Rimel dış köşeye gelmeyecek şekilde uygulanmalıdır. Alt kirpiklere, hariç rimel sürebilir.

YUKARIYA DOĞRU ÇEKİK GÖZLER: Tercih edilen bir göz şeklidir. Ancak çok dikkatli çalışılmalıdır. Farın yönü ve eyelinerin şekli fazlaca yukarıya doğru uygulanırsa göz iyice yukarıyançekik gözükeceğinden bu rahatsız edici bir görüntü yaratabilir. Yukarıya doğru çekşk görüntü nötralize edilmek isteniyorsa; baz farın üzerine uygulanan koyu renk far, gözün dış köşesinden biraz daha içeride ve göz plisini aşmayacak şekilde uygulanmalı ve eyelinerin yönü doğal göz hattını taşmamalıdır.

ÇUKUR GÖZLER: Açık renk far göz plisinin üzerine ve kaş altına kadar uygulanmalıdır. Koku renk far ile gölgeleme yapılacaksa göz plsinin üzerinde bir hat belirlenmeli ve bu bölgeye uygulanmalıdır. Çukur olan bölgeye kesinlikle koyu renk far kullanmamalıyız.(koyu renk çukur olan bölümü daha da çukur gösterecektir, bu yüzden normal göz plisi üzerinde yeni bir göz plisi belirliyoruz.)

DAR GÖZ KAPAĞI: Göz kapağı dar ise göz plisi ve üzerine açık ton far, plis üzerinden belirlenecek yeni hatta koyu renk far uygulanmalıdır..(yeni bir göz kapağı yaratıyoruz). Eyeliner ve rimel ile göz makyajını tamamlıyoruz.

BİRBİRİNDEN UZAK GÖZLER: Aradaki uzaklığın görüntüsünü azaltabilmek için gözlerin iç bölümlerine koyu renk far dış köşelerine doğru açık renk far uygulanmalıdır. Kaşların iç köşeleri burun kemiğine yaklaşacak şekilde renklendirilmelidir.

BİRBİRİNE YAKIN GÖZLER: Gözün iç bölümüne açık,dış köşelere koyu renk far uygulanmalıdır. Dış köşeye uygulanmalıdır. Dış köşeye uygulanacak en koyu renk iyi bir şekilde vurgulanmalıdır.. Açık ve koyu renk arasındaki geçiş doğal görünümlü olup, keskin bir hatla birbirinden ayrılmış olmamalıdır. Eyeliner ve rimel uygulanarak makyaj tamamlanır.

İRİ GÖZLER-PATLAK GÖZLER: Göz kapağının oynayan kısmına mat ve koyu renk bir far uygulanır. Kullanılan koyu renk şiş ve iri olan bölümün geri plana atılmasını sağlayacaktır. Eyeliner gözü bütüyüp belirginleştireceğinden kullanılmamalıdır. Gözü küçük göstermek için göz içine siyah kalem çekilmelidir. Alt ve üst kirpiklere bolca rimel sürülerek göz makyajı tamamlanmalıdır.
UZAK DOĞULU ÇEKİK GÖZLER:
GÖZÜN ÇEKİKLİĞİ VURGULANMAK İSTENİYORSA;

Öncelikle göz kapağına açık renk far uygulanır. Göz bitimine göz şekline uygun koyu gölgeleme yapılır. Göz hattını belirginleştirecek şekilde eyeliner çekilir.

GÖZÜN ÇEKİKLİĞİ NÖTR DURUMA GETİRİLMEK İSTENİYORSA;

Öncelikle açık renk far göz kapağına uygulanır. Koyu renk far, gözün dış köşesinin bitimine kadar değil, birkaç kirpik öncesinde sonlandırılır. Keskin değil yuvarlak fırça darbeleri ile biraz kaşa doğru dağıtılmalıdır. Eyeliner gözün bitim noktasından daha önce sonlandırılmalıdır.

KÜÇÜK GÖZ: Göz üstüne kaşa kadar açık renk far uygulanır. Gözün altına ve devam eden üst kavisine koyu renk far uygulanır. Gözü daha büyük gösterebilmek için içine açık renk kalem çekilmelidir. Eyeliner biraz daha kalınca uygulanıp, bir miktar göz dışına taşırabilir. Bol rimel sürülerek makyaj tamamlanır.

GÖZ MAKYAJ UYGULAMA SIRALAMASI:

1- Göz kapağı üzerine baz(astar) renk far uygulanır. (sünger aplikötör ile)
2- Koyu renk far uygulama yapılacak bölgeye çeşitli büyüklük ve özellikteki fırçalarla istenen ifadeye göre renk sayısı değişebilir. 2 renk farile de uygulama yapılabilir 6 renk farla da uygulama yapılabilir. Önemli olan sıcak tonlar kullanılıyorsa tüm kullanılan far renkleri sıcak (somon-kahve-kızıl kahve-koyu kahve ve en koyu kahve vb.) sıcak olmalıdır. Soğuk tonlar kullanılıyorsa tüm far renkleri soğuk (açık gri-açık mavi-koyu mavi-lacivert) soğuk olmalıdır. En önemli kural açık renk far ile başlanıp yavaş yavaş renkleri koyulaştırmak ve en son ifadeyi verecek koyu renk farla noktayı koymaktır. İyi bir far çalışması için çok sayıda ve çeşitlikte fırçaya ihtiyaç duyulmaktadır.
3- Göz altına gölgeleme yapılacak ise tonlamada kullanılan koyu renkler ve fırça yardımı ile uygulama yapılır (göz altına yapılan uygulama ister far ister kale ile yapılsın, mutlaka uygun bir fırça ile dağıtılmalıdır. Böylelikle daha boğulu ve doğal bakışlar yakalanmış olur)
4- Göz içine kalem uygulaması (eğer gerekiyorsa)
5- Kaş altının açık renk far ile aydınlatılması.
6- Kaş kalemi veya far ile kaşa şekil verilip taranması işlemi
7- Göz şekline uygun eyeliner
8- Rimel

NOT: Far çalışmasını toz far, yumuşarak göz kalemi, aqua far veya yağ bazlı far kullanarak yapabiliriz. Kullanılacak malzeme, kullanılacak ortama göre belirlenir. Gölgelemelerde istenildiği kadar far tonu kullanılabilir.

Kaş , Burun ve Dudak Makyajı

hızlandırılmış makyaj kurslarıKAŞLAR ÇOK İNCE İSE:
Kaş kalemi yada far ile kalınlaştırılmalıdır. Yada müşteriye kalıcı makyaj yaptırması önerilmelidir.

KAŞLAR BİRLEŞİK İSE:
Kaş ölçümü yapıldıktan sonra aradaki fazla kıllar temizlenmelidir.

DÜZ KAŞLAR:
Kaş ölçümü yapıldıktan sonra alt ve ortasında bir miktar kıl alınmalı kaş kalemi veya far ile şekil verilmelidir.

DUDAK KUSURLARINI DÜZELTME TEKNİKLERİ:

DUDAK DOLGUN VE BÜYÜK İSE: Dudak hattı kalem ucu boyu kadar içerinden çizilmelidir. Koyu renk rujlar tercih edilmelidir.

DUDAK ÇOK İNCE KÜÇÜK İSE:

Dudak hattı bie kalem ucu boyu kadar dışardan çizilmesi, açı, sedefli ve parlak ruj renkleri tercih edilmelidir.

İDEAL VE DÜZGÜN BİR DUDAK İSE: Dış köşelere yukarıya doğru çalışma yapılmalıdır.
ALT ÜST DUDAK BİRBİRİNE EŞİT DEĞİL İSE:

Birbirine eşitleyebilmek için, ince olan kısım kalınlaştırılabilir, kalın olan kısım inceltebilir. İsteğe göre bir eşitleme yapılmalıdır.

DUDAK BURUN ARASINDAKİ MESAFE DAR İSE: Dudak hattı bir kalem ucu boyu kadar içerden şekillendirilmelidir.

DUDAK BURUN ARASINDAKİ MESAFE GENİŞ İSE: Dudak hattı bir kalem ucu boyu kadar dışarıdan şekillendirilmelidir.

DOĞRU BİR DUDAK MAKYAJI NASIL YAPILIR?

1- Öncelikle dudakta var olan kusurlar belirlenir ve düzeltmeler yapılır. (dudak küçük yada büyük olabilir, asimetri olabilir vb.)
2- Dudak kalemi veya kullanılacak ruj rengine uygun bir ruj ve ruj fırçası yardımıyla dudak kontürü çizilir. (dış kontürde kullanılan renk ruj renginden maksimum 2 ton koyu olmalıdır)
3- Ardından ruj fırçası ile ruj uygulanır.
4- Arzu edilirse ıslak görünüm için parlatıcı kullanılabilir. Parlatıcı da fırça ile uygulanmalıdır.

NOT.RUJ UYGULANMASINDA KALICILIK ARTTIRILMAK İSTENİYORSA:

– DUDAK MAKYAJI YAPILIR
– ÜZERİNE PUDRA PUFU YARDIMI İLE TRANSPARAN PUDRA UYGULANIR
– PUDRA FAZLASI FIRÇA İLE SÜPÜRÜLÜR
– ÜZERİNE 2.KEZ DUDAK MAKYAJ UYGULANIR

PROFESYONEL MAKYAJ UYGULAMA SIRALAMASI:

1- Cilt tipine göre uygun ürünler ile cilt temizlenir ve toniklenir
2- Göz ve dudak çevresine bakım serumu uygulanır
3- Cilt tipine uygun özel bir nemlendirici uygulanır
4- İsteğe göre cilt için gerginleştirici ve makyajın dayanıklığını arttırıcı bir serum cilde uygulanabilir.
5- Tüm bakım ürünleri uyguladıktan sonra cildin emmesi beklenmelidir
6- Kaş ölçümü yapılır. Temizlenmesi gereken kıllar alınır
7- Yüz şekli belirlenir
8- Yüzdeki kamuflaj işlemleri yapılır. ( Göz altı aydınlatma, sivilce, kılcal damar, morluk vb)
9- Cilde uygun fondöten seçilir ve latex süngerle uygulanır.
10- Transparan pudra uygulanır ve pudra fırçası ile fazlalığı alınır
11- Göz altına toz farın düşen partiküllerinin makyaja zarar vermemesi için pudra pufu ile yoğun bir transparan pudra uygulanır.

GÖZ MAKYAJI UYGULANIR:

– Göz tipine göre
– Göz bazı sürülür
– Öncelikle açık renk far uygulanır
– Koyu ve en koyu renkte far ile gölgeleme yapılır
– Kaş altına aydınlık vermek için far uygulanır
– Kaşlara kaş kalemi uygulanır ve taranır
– Göz altına (kirpik dibi) far yada kalem uygulaması yapılır
– Göz için kalem uygulamaları yapılır
– Eyeliner uygulanır
– Rimel uygulanır

DUDAK MAKYAJI UYGULANIR:

– Dudak şekline göre dudak kalemi uygulanır
– Dudak kalemine uygun renkteki, ruj fırçası ile sürülür
– İsteğe göre parlatıcı kullanılabilir

ALLIK UYGULANIR:
Allık yüz şekline ve makyajda kullanılan genel tonlara göre uygulanır. (sıcak soğuk). Allık ile elmacık kemiği vurgulanacak ise kulak başlangıç noktası ile göz dış başlangıç noktası arasındaki bölgeye uygulanmalıdır. Yüze son şekli vermek için önemli bir aşamadır.
Fikser sprey ile makyaj sabitlenir.

PROFESYONEL MAKYAJ ÇANTASINDA BULUNMASI GEREKEN MALZEMELER:

– SAÇ BANDI
– MÜMKÜNSE MAKYAJ ÖNLÜĞÜ
– PAMUK
– PAMUK ÇUBUK
– KAĞIT PEÇETE
– CİLT TEMİZLEME ÜRÜNÜ
– TONİK
– NEMLENDİRİ
– MAKYAJIN KALICILIĞINI ARTTIRAN VE CİLDİ GERGİNLEŞTİREN SERUM YADA AMPUL (ŞART DEĞİL, OLSA İYİ OLUR)
– CIMBIZ
– MAKAS
– FIRÇA SETİ
– FONDÖTEN SÜNGERİ (LATEX)
– ÇEŞİTLİ ÖZELLİKTE FONDÖTENLER (SIVI FONDÖTENİ PAİNT STİCK VB.)
– TRANSPARAN PUDRA
– KAMUFLAJ MALZEMELERİ
– GÖZ FARI SETİ (TOZ, AQUA VE YAĞ BAZLI)
– EYELİNER (ÇEŞİTLİ RENKLERDE)
– GÖZ KALEMLERİ
– DUDAK KALEMLERİ
– KAŞ KALEMLERİ
– RUJ PALETLERİ
– ALLIK PALETİ
-SİMLER
– DUDAK PARLATICISI
– FİXER SPREY

Beni Takip Edin !